Committees

Past President Committee

  • Dawn Levey
  • Dan Delisle
  • Bill Krepps
  • Don Meixner
  • Russ Reister
  • Paul Rose
  • William Whippen
  • Fran M. Yeager

Convention Election Committee

  • Kaye Lega – Chair
  • Bill Krepps – Co-Chair
  • Anita Laich
  • Joseph Sattle
  • Joyce Krepps
  • Mary Furtaw

Nominations Committee

  • Bill Krepps – Chair
  • Bill Furtaw
  • Kris Matthew
  • Furmer Reed

Site, Convention Planning & Credentials Committee

  • Jane Finnerty – Chair (Region II VP)
  • Fran Yeager – Vice (Credentials)
  • Jody Matthew
  • Anita Laich
  • Carol Rose
  • Joyce Krepps

Sporting Clays for Kids Event Committee – Lt. Governor’s Shoot

  • Allen Kasdorf – Co-Chair
  • Dale Statson
  • Elden Montross
  • Paul Farrell
  • Paul Earl (Region III VP)

Budget & Finance Committee

  • Fran Yeager – Chair (Treasurer)
  • Paul Farrell
  • Ron Burris (President)
  • Kris Matthew
  • Bob Borchak
  • Paul Rose
  • Bill Krepps

Forward Planning Committee

  • Terry Armbruster
  • Jordan Burroughs
  • Ron Burris
  • Dan Eichinger
  • Jane Finnerty (Region II VP)
  • Dennis Fox
  • Dennis Meier
  • Jack VanRhee (Statewide VP)
  • Fran Yeager

Show Committee

  • Jack Marko
  • Elden Montross
  • George Linquist (Statewide VP)
  • Jane Finnerty (Region II VP)
  • Jack VanRhee (Statewide VP)

Forestry Committee

  • Paul Earl – Chair (Region III VP)
  • George Lindquist (Statewide VP)
  • Ned Caveney
  • Bob Jacobson
  • Jim Maturen
  • Pete Demos
  • George Cullers

Environment, Energy and Land Use Committee

  • Ron Burris – Chair (President)
  • Debbie Hayes
  • Jane Finnerty
  • Marlin Bussey
  • John Witzke
  • Dale Straub

Cedar Lake Outdoor Center Facility Committee

  • Bob Borchak – Chair (Statewide VP)
  • Bill Furtaw
  • Jerry Chie
  • Garry Moore
  • Paul Ferrall
  • Paul Rose

Parks & Recreation

  • Elden Montross – Chair
  • John Vaarberg
  • Fred Tyszka
  • Furmer Reed
  • John Witzke
  • Pete Demos

Dog Trial Committee

  • Dave Carriveau – Chair
  • Barb Berta
  • Wayne Adams
  • Jim Cipponeri
  • Sue DeGraw
  • Ron Gulembo
  • Charles Langstaff
  • Wayne Warners

Hunter Education Committee

  • Furmer Reed – Chair
  • Roberta Reed
  • Jim Delaney
  • Peggy Ruby (DNR)
  • Norma Hayes-Walkley
  • Carl G. Walkley
  • Pete Demos
  • Ted LoPresto
  • Patricia Doherty
  • Emil Silarski
  • Bob Jenson

Fisheries Committee

  • Dave Borgeson, Sr. – Chair
  • George Lindquist (Statewide VP)
  • Dennis Grinold
  • Gaylord Alexander
  • John Trimberger
  • Marlin Bussey
  • Tom Hamilton
  • Tim Stein
  • Bill Furtaw
  • Jim Beford
  • Linn Duling

Wildlife Committee

  • Rob Miller – Chair
  • Chris L. Kettler
  • Dave Borgeson
  • Bruce Levey
  • George Lindquist
  • Jim Maturen
  • Patricia Doherty
  • Pete Demos
  • Jim Wale
  • Paul Earl
  • Michael Thiede

Bylaws & Resolution Committee

  • Jack VanRhee – Chair (Statewide Vice President)
  • Norma Hayes-Walkley – Vice Chair
  • Carl G. Walkley
  • Bruce Levy
  • Allen Kasdorf
  • Fran Yeager
  • Konrad Konsitzke
  • Emil Silarski
  • Bill Krepps
  • Dave Wilson

Membership Committee

  • Kris Matthew – Chair
  • Jody Matthew – Secretary
  • Jane Finnerty (Region II VP)
  • Elden Monstross
  • Fran Yeager
  • Paul Farrell
  • Allen Kasdorf
  • Bill Krepps